☰
Home
Sports
Facebook
Twitter
Instagram
Alpine Skiing
Home
World Cup
World Rankings
American Football
Home
NFL
NCAA FBS I
CFL
ELF
All Competitions
Australian Football
Home
AFL
All Competitions
Badminton
Home
Olympics
CW Games
All Competitions
World Rankings
Baseball
Home
MLB
NPB
KBO League
KBO
CPBL
All Competitions
Basketball
Home
NBA
EuroLeague
EuroCup
ACB
All Competitions
Counter Strike GO
Home
All Competitions
Cricket
Home
IPL
Big Bash
ICC ODI
Twenty20
ICC Test
All Competitions
Field Hockey
Home
Hockey World Cup
FIH Pro League
EHL
Euros
All Competitions
Handball
Home
Bundesliga
EHF CL
EHF Euro
EHF Women CL
World Cup
All Competitions
Ice Hockey
Home
NHL
KHL
World Cup
CHL
DEL
All Competitions
Kabaddi
Home
Pro Kabaddi
All Competitions
League of Legends
Home
All Competitions
Rugby
Home
Super Rugby
Six Nations
Premiership
Pro 14
Top 14
All Competitions
Soccer
Home
FIFA WC
EPL
La Liga
Bundesliga
Serie A
UEFA CL
All Competitions
Players Abroad
Tennis
Home
ATP Tour
WTA Tour
ATP Challenger
World Rankings
Volleyball
Home
VMNL
VWNL
CEV CL
Superlega
All Competitions
Water Polo
Home
World Cup
World League
Euros (M)
LEN CL
Euros (W)
All Competitions
FIFA WC
EPL
La Liga
Bundesliga
Serie A
UEFA CL
All Competitions
Transfers
Players Abroad
More Competitions
Copa de Primera Tigo-Ueno
División Intermedia
Supercopa
Copa Paraguay
Copa Paraguay
2023
2022
2021
2019
2018
2018
2023
2022
2021
2019
2018
<
Preliminary Round
>
Preliminary Round
Round 1
Round 2
Round of 16
Quarter-finals
Semi-finals
3rd Place
Final
Matches
Gameweek 3
2018-05-13
21:00
Club 4 de Mayo
4 de Mayo
4MA
1 : 0
Club Cerro Corá (E)
Cerro Corá
COR
21:00
Club Sud América
Sud América
SUD
2 : 1
CS Capellán
Capellán
CAP
21:15
Independiente FBC PJC
Indepe. PJC
IND
2 : 1
CS 1° de Mayo
1° de Mayo
1MA
21:15
Club Teniente Fariña
Ten. Fariña
FAR
0 : 0
Club Capitán Bado FBC
Capitán Bado
BAD
2018-06-05
Club Oriental
Oriental
ORI
3 : 0 AWD
Club 12 de Octubre
12 de Octubre
12O
21:00
Club Silvio Pettirossi
S. Pettirossi
PET
2 : 3
CD Pinozá
Pinozá
PIN
2018-06-06
22:45
Club 3 de Febrero FBC
3 de Febrero
3FE
1 : 1
Club Presidente Hayes
Pdte. Hayes
PRH
22:45
Club 3 de Noviembre
3 de Noviembre
3NO
0 : 2
Club Pilcomayo FBC
Pilcomayo
PIL
2018-06-07
01:00
Club 29 de Setiembre
29 Setiembre
29S
2 : 3
Club Cápitan Figarí
Cápitan Figarí
CCF
01:00
Tacuary FBC
Tacuary
TAC
0 : 0
CS Ameliano
Ameliano
AME
22:45
CA Tembetary
Tembetary
TEM
0 : 1
CA Juventud
Juventud
JUV
2018-06-08
01:00
Club Valois Rivarola
Club Valois
VAL
1 : 3
Club 1° de Marzo
1° de Marzo
1MA
2018-06-12
22:45
Club Cristóbal Colón JAS
Colón JAS
CJA
3 : 0
Club Olimpia de Itá
Olimpia Itá
ITA
2018-06-13
01:00
CD Recoleta
Recoleta
REC
1 : 0
Club Cristóbal Colón
Cristóbal
CCC
21:00
Club 24 de Setiembre
24 Setiembre
24S
3 : 3
Atlántida SC
Atlántida
ATL
21:15
CD Real Chaco
Real Chaco
RCH
3 : 3
CD Alto Paraguay
Alto Paraguay
ALT
GW 1
GW 2
GW 3
Standings
Group 1
#
Group 1
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Tacuary FBC
Tacuary
3
2
1
0
8
2
6
7
2
Club Cápitan Figarí
Cápitan Figarí
3
2
0
1
6
7
-1
6
3
CS Ameliano
Ameliano
3
1
1
1
3
4
-1
4
4
Club 29 de Setiembre
29 Setiembre
3
0
0
3
5
9
-4
0
Group 2
#
Group 2
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Club 24 de Setiembre
24 Setiembre
3
2
1
0
10
4
6
7
2
Atlántida SC
Atlántida
3
1
2
0
7
3
4
5
3
Club 3 de Febrero FBC
3 de Febrero
3
0
2
1
2
3
-1
2
4
Club Presidente Hayes
Pdte. Hayes
3
0
1
2
1
10
-9
1
Group 3
#
Group 3
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Club 12 de Octubre
12 de Octubre
2
2
0
0
4
2
2
6
2
Club Pilcomayo FBC
Pilcomayo
2
1
0
1
3
2
1
3
3
Club 3 de Noviembre
3 de Noviembre
2
0
0
2
1
4
-3
0
Group 4
#
Group 4
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Club Cristóbal Colón JAS
Colón JAS
2
1
1
0
4
1
3
4
2
CA Colegiales
Colegiales
2
1
1
0
5
3
2
4
3
Club Olimpia de Itá
Olimpia Itá
2
0
0
2
2
7
-5
0
Group 5
#
Group 5
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
CD Recoleta
Recoleta
2
2
0
0
3
1
2
6
2
Club Dr. Benjamín Aceval
Aceval
2
0
1
1
2
3
-1
1
3
Club Cristóbal Colón
Cristóbal
2
0
1
1
1
2
-1
1
Group 6
#
Group 6
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
CA Juventud
Juventud
2
2
0
0
5
0
5
6
2
CA Tembetary
Tembetary
2
0
1
1
0
1
-1
1
3
CS Colonial
Colonial
2
0
1
1
0
4
-4
1
4
Club Cerro Corá
Cerro Corá
0
0
0
0
0
0
0
0
Group 7
#
Group 7
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Club General Caballero CG
Caballero CG
2
2
0
0
4
1
3
6
2
CD Pinozá
Pinozá
2
1
0
1
4
5
-1
3
3
Club Silvio Pettirossi
S. Pettirossi
2
0
0
2
2
4
-2
0
Group 8
#
Group 8
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Club Oriental
Oriental
2
2
0
0
4
0
4
6
2
Humaitá FBC
Humaitá
2
1
0
1
1
1
0
3
3
Club 12 de Octubre
12 de Octubre
2
0
0
2
0
4
-4
0
Group 9
#
Group 9
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
CS Limpeño
Limpeño
2
1
1
0
6
4
2
4
2
Club 1° de Marzo
1° de Marzo
2
1
0
1
5
5
0
3
3
Club Valois Rivarola
Club Valois
2
0
1
1
3
5
-2
1
Group 10
#
Group 10
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Independiente FBC PJC
Indepe. PJC
2
2
0
0
5
1
4
6
2
CS Construcción
Construcción
2
1
0
1
6
4
2
3
3
CS 1° de Mayo
1° de Mayo
2
0
0
2
2
8
-6
0
Group 11
#
Group 11
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
CD Alto Paraguay
Alto Paraguay
2
1
1
0
5
4
1
4
2
CD Real Chaco
Real Chaco
2
0
2
0
4
4
0
2
3
CS Puerto Elsa
Puerto Elsa
2
0
1
1
2
3
-1
1
Group 12
#
Group 12
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Club 4 de Mayo
4 de Mayo
3
2
0
1
3
2
1
6
2
Club Cerro Corá (E)
Cerro Corá
3
1
0
2
2
3
-1
3
Group 13
#
Group 13
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Club Sud América
Sud América
3
2
0
1
5
5
0
6
2
CS Capellán
Capellán
3
1
0
2
5
5
0
3
Group 14
#
Group 14
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
CA 13 de Junio
13 de Junio
2
2
0
0
13
0
13
6
2
Club 4 de Agosto
4 de Agosto
2
0
0
2
0
13
-13
0
Group 15
#
Group 15
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
Club Teniente Fariña
Ten. Fariña
2
1
1
0
2
1
1
4
2
Club Capitán Bado FBC
Capitán Bado
2
0
2
0
0
0
0
2
3
Club 15 de Mayo
15 de Mayo
2
0
1
1
1
2
-1
1
Group 16
#
Group 16
M
W
D
L
GF
GA
DIF
PTS
1
CA Encarnación FBC
Encarnación
2
2
0
0
7
1
6
6
2
Club 16 de Mayo
16 de Mayo
2
0
0
2
1
7
-6
0
Previous Winners
Copa Paraguay
2023
Club Libertad
CS Trinidense
2022
CS Ameliano
Club Nacional
2021
Club Olimpia
Club Sol de América
2019
Club Libertad
Club Guaraní
2018
Club Guaraní
Club Olimpia
1
Club Libertad
Libertad
2
2023
2
Club Olimpia
Olimpia
1
2021
3
Club Guaraní
Guaraní
1
2018
4
CS Ameliano
Ameliano
1
2022